BezchybnéTexty.cz

Blog

Češtinářské chytáky. Rozdíl mezi slovy „díky“ a „kvůli"

Psací pero položené na sešitu

Český jazyk je kouzelný. Je zároveň i velmi pestrý, a proto se poměrně četně objevují i češtinářské chytáky. Řadí se mezi ně i slova „díky“ a „kvůli“. V prvé řadě je vhodné uvést, že obě tato slova se vztahují k důvodům a příčinám. Jejich použití ale se v praxi liší. Pokud ve správném chápání obou výrazů tápete, připravili jsme pro vás tento objasňovací článek.

Správné pochopení slov „díky“ a „kvůli“ může výrazně ovlivnit srozumitelnost a preciznost psaného textu i každodenní komunikace. I proto je vhodné, aby se každý naučil tyto pojmy používat správně. K tomu může posloužit i internetová příručka Ústavu pro jazyk český.

Stále si nejste jisti, zda je váš text bez chyb?

Nechte si jej opravit od našich odborníků. Ti korekturu vašeho textu provedou během několika málo hodin.

Vysvětlení významu slova „díky“

Nejprve je třeba se zaměřit na výraz „díky“. V tomto ohledu je možné uvést, že slovo „díky“ se používá v kontextu, kdy chceme vyjádřit vděk nebo ocenění. Jeho použití naznačuje, že daná věc nebo osoba přispěla k něčemu dobrému nebo přínosnému.

Aby každý pochopil skutečný význam tohoto slova, je vhodné uvést konkrétní příklad: „Díky tvé pomoci se mi podařilo projekt dokončit včas.“ Jak možná již sami dobře vnímáte, tak v přechozí příkladové větě je myšlen vděk za pozitivní přínos.

Pro jistotu uvedeme i další možný příklad správného použití tohoto slova. „Díky slunečnému počasí jsme si užili krásný výlet.“ I zde je tedy jasně patrně patrné, že bez slunečného počasí by celkové dojmy a pocity z proběhlého výletu mohly být odlišné. Platí tedy, že slovo „díky“ se v praxi užívá v pozitivní rovině a případně i jako vyjádření vděku nebo uznání.

Vysvětlení významu slova „kvůli“

Naopak slovo „kvůli“ se používá v situacích, kdy chceme vyjádřit, že v důsledku něčeho se stalo něco špatného nebo nežádoucího. Výraz má tedy tendenci vyjadřovat příčinu v negativním nebo neutrálním smyslu a často je spojen s problémy, komplikacemi nebo jiným neštěstím.

Opět můžeme uvést několik vhodných příkladů, díky kterým dojde k lepšímu pochopení tohoto slova. „Kvůli zpožděnému autobusu jsem přišel na zkoušku pozdě.“ Z této věty je jasné, že slovo „kvůli“ označuje negativní důsledek zpoždění.

Pro lepší porozumění skutečného významu můžeme uvést ještě jeden příklad. „Kvůli nemoci jsme museli zrušit náš několik měsíců plánovaný výlet. A přidáme pro jistotu ještě jeden. „Kvůli vysokým nákladům jsme museli náš byznysový projekt o několik měsíců odložit.“

Zdroj fotografie: Pixabay

Sdílet článek