BezchybnéTexty.cz

Blog

Češtinářské chytáky. Rozdíl mezi slovy „shlédnout“ a „zhlédnout"

Ruka na psacím stole s tužkou v ruce

V naší sérii se v jednotlivých blogových příspěvcích zaměřujeme na nejrůznější češtinářské chytáky, z nichž některé dělají problém i rodilým mluvčím. Někteří mají často problém také s používáním slov „shlédnout“ a „zhlédnout“. Rozdíly v těch výrazech proto budou tématem tohoto článku.

Nejen žáci na základních a středních školách se musí potýkat s rozdíly v používání slov „shlédnout“ a „zhlédnout“. Po přečtení tohoto článku by však už všichni měli jasně vědět, jaký je mezi těmito výrazy rozdíl.

Stále si nejste jisti, zda je váš text bez chyb?

Nechte si jej opravit od našich odborníků. Ti korekturu vašeho textu provedou během několika málo hodin.

Kdy se používá slovo „zhlédnout“

Nejprve se zaměříme na výraz „zhlédnout“. Ve vztahu k tomuto slovu je možné zmínit, že „zhlédnout“ znamená „podívat se na něco“ nebo „prohlédnout si něco“. Nejčastěji se používá ve smyslu sledování nějakého vizuálního díla, jako je film, divadelní představení nebo výstava. Pokud například řekneme „včera jsme zhlédli nový film v kině“, znamená to, že jsme se podívali na film s úmyslem si ho užít.

Podobně věta „chci zhlédnout novou výstavu v galerii“ vyjadřuje touhu prohlédnout si umělecká díla vystavená v galerii. V tomto případě tedy mluvíme o cíleném a často kulturně orientovaném zážitku.

Význam slova „zhlédnout“ tedy je možné vnímat jako zpozorování, uvidění, spatření nebo zúčastnění se nějaké akce z pozice diváka. Zároveň však stojí za zmínku i jeho užití ve spojení se zvratným zájmenem „se“.

I zde je vhodné uvést adekvátní příklad. „Zhlédl se ve svém oblíbeném herci a začal se chovat jako on.“ Z toho plyne, že výraz „zhlédnout“ je možné používat i ve smyslu oblíbení si nějaké osoby nebo zvolení takového člověka k napodobení.

V jakých situacích se užívá výraz „shlédnout“

Nyní se už podíváme na výraz „shlédnout“, který se v reálné praxi používá méně. Slovo je možné jednoduše vysvětlit jako „podívat se dolů“ nebo „dohlédnout někam z výše položeného místa“. Výraz se tedy používá v kontextu pohledu směrem dolů, často z nějaké vyvýšené pozice.

Příkladem je spojení „z vrcholu hory jsme shlédli dolů do údolí“. Podobně je to i v případě věty „ze střechy domu shlédla na rušnou ulici“. Ta vyjadřuje, že osoba se podívala dolů z poměrně jasné výšky na ulici, která se nachází pod domem.

Zdroj fotografie: Pixabay

Sdílet článek