BezchybnéTexty.cz

Blog

Viz nebo viz.? Vysvětlení jednoho z největších češtinářských chytáků

Poznámkový blok s propiskou

V každodenním životě se můžeme setkat s celou řadou češtinářských nepřesností. V rámci našeho blogu se jim postupně věnujeme a nyní na řadu přišlo také vysvětlení velmi oblíbeného slova viz. V tomto článku zjistíte, jak se tento výraz správně píše a osvětlíme i důvody, proč tomu tak vlastně je.

Výraz pochází z latinského výrazu „videre“, což znamená „vidět“ nebo „podívat se“. V češtině se používá jako doporučení k náhledu do jiné části textu či dokumentu. Hned v úvodu tohoto článku je vhodné zdůraznit, že se jedná o slovo, které nemá tečku na konci.

Stále si nejste jisti, zda je váš text bez chyb?

Nechte si jej opravit od našich odborníků. Ti korekturu vašeho textu provedou během několika málo hodin.

Příklady použití v praxi

Správné použití výše představeného slova je tedy například: „Viz stranu 10“ nebo „Viz přílohu 2“. Z toho tedy plyne, že tečka na konci slova „viz“ se nepřidává, protože nejde o výraz tvořený zkrácením delšího slova, ale o ustálený výraz.

Možná se teď ptáte, proč jsme napsali „viz stranu 10“. Některé napadne, že se jedná třeba o překlep. Není tomu tak. Jak jsme už psali, jedná se o rozkazovací způsob slovesa „vidět“. Z toho tedy plyne, že volně řečeno je možné spojení „viz stranu 10“ nahradit slovy „podívej se na stranu 10“.

Aktuální pravidla spisovné češtiny každopádně umožňují napsat i spojení „viz strana 10“. V praxi jsou tedy možné obě varianty. Z toho plyne, že ani s jednou chybu neuděláte.

Proč je tato nepřesnost tak častá?

Ptáte se, proč je tento češtinářský chyták tak obvyklý? Jedním z důvodů je vliv jiných jazyků, kde se podobné zkratky s tečkou používají. Například v angličtině najdeme „e.g.“ (exempli gratia, například) nebo „i.e.“ (id est, to jest), kde je tečka na konci rovněž běžná. Tento zvyk z cizích jazyků se tedy pak může nevědomky přenášet i do češtiny.

Dalším faktorem může být i skutečnost, že mnoho lidí nezná původ a přesný význam slova „viz“. Je proto důležité si uvědomit, že jde o plně ustálené slovo bez tečky, a tuto znalost následně aplikovat v praxi.

Zdroj fotografie: Pixabay

Sdílet článek