BezchybnéTexty.cz

Blog

Výjimka nebo vyjímka? Vysvětlení jedné z nejčastějších češtinářských chyb

Stůl s kávou, tabletem a sešitem

I v médiích je občas možné se setkat s tím, že redaktoři chybně napíší slovo „výjimka“. Jedná se o jednu z nejčastějších češtinářských nepřesností. I proto se na toto slovo velmi často zaměřují i pedagogové na základních a středních školách, kteří se snaží chybně napsaný výraz „vyjímka“ vymýtit.

Odůvodnění správného tvaru výrazu „výjimka“ je možné najít v etymologii a morfologii českého jazyka. Slovo vzniklo spojením předpony „vý-“ a kořene „jím“, který pochází z tvaru slovesa „jmout“ (brát, vzít). Předpona „vý-“ zde znamená „ven“ nebo „mimo“.

Stále si nejste jisti, zda je váš text bez chyb?

Nechte si jej opravit od našich odborníků. Ti korekturu vašeho textu provedou během několika málo hodin.

Proč je výraz „vyjímka“ nesprávný

Z toho tedy plyne, že mnohdy psaná varianta „vyjímka“ je nesprávná a vzniká pravděpodobně z analogie s jinými slovy, kde se setkáváme s předponou „vy-“ jako například „vyjít“ nebo „vyjmout“. Právě tato podobnost mnohdy pisatele mate a vede k chybám. Zároveň platí, že i výslovnost těchto dvou variant může být zavádějící.

Slovo „výjimka“ je v tedy příkladem toho, jak mohou zdánlivě jednoduchá slova skrývat nástrahy českého pravopisu. Každý pisatel by tedy měl myslet na to, jak důležité je si uvědomit správný tvar a skutečné důvody správného používání slov, do kterých se i výraz „výjimka“ řadí.

Pár příkladů na závěr

Pro jasné pochopení a vymezení správnosti slova „výjimka“ je vhodné představit i několik konkrétních příkladů, díky kterým bude výše uvedené vysvětlení hned jasnější.

  • „Výjimka potvrzuje pravidlo.“
  • „V naší třídě platí pro studenty přísná pravidla, ale nemocní mají výjimku.“

Aby se v praxi každý vyhnul výše představené češtinářské chybě, je dobré si zapamatovat několik jednoduchých pravidel. Zaprvé, je důležité pamatovat si kořen slova. Jak již bylo částečně osvětleno, tak slovo „výjimka“ obsahuje kořen „jím“, který se váže k slovesu „jmout“. Tím se odlišuje od slov s předponou „vy-“. Pro zažití tohoto slova pomohou samozřejmě i praktická cvičení. Nabízí se tedy možnost opakovaně psát diktáty, ve kterých se toto slovo objevuje.

Zdroj fotografie: Pixabay

Sdílet článek